На самому початку безпілотні літальні апарати (БПЛА) створювалися для військових цілей, але поступово розробка перемістилася в дослідницьку сферу, а після цього дрони стали доступні широкому колу цивільних любителів і професіоналів. Сьогодні ми розповімо про види цієї техніки, а також дамо поради як підібрати коптер для ваших завдань.
Які існують види та типи дронів?
У традиційному розумінні, дрон — це безпілотний літальний апарат, який керується пілотом дистанційно. Але така техніка буває не лише літаючою, наприклад, існують підводні, надводні дрони, або ті, що переміщуються поверхнею землі. Найбільшого поширення набули саме літаючі коптери, тому, обмежимося цією категорією. Насамперед необхідно знати, що назва цього типу техніки пішла від англійського «copter» — вертоліт, гелікоптер. Мається на увазі, що для підйому пристрою в повітря використовуються пропелери. Тому, повна і всеосяжна назва звучить як “мультикоптер” — апарат з певною кількістю гвинтів. Типологія найпоширеніших дронів:
- Трикоптер — апарат оснащений трьома (3) пропелерами.
- Квадрокоптер — апарат із чотирма (4) пропелерами.
- Гексакоптер — пристрій із шістьма (6) пропелерами.
- Октокоптер — безпілотник із вісьмома (8) пропелерами.
Крім того, до категорії дронів можна віднести військові безпілотники з одним і більше гвинтами (або без них), і навіть радіокеровані моделі (гелікоптери).
Мультикоптери за розміром
Наступний пункт класифікації стосується габаритів пристроїв. Розрізняють такі основні типи:
- Дитячі квадрокоптери (іграшки) невеликого розміру.
- Компактні, складні дрони з розміром від 10 см і більше.
- Повнорозмірні великі коптери з габаритами від 50 см і більше.
- Спеціальні дрони (військові, вантажні, сільськогосподарські, дослідницькі тощо). Розмір таких пристроїв не обмежений певними рамками, все залежить від сфери застосування. Як правило, це досить великі мультикоптери.
Призначення дронів (класифікація)
Якщо кількість гвинтів, розміри та вагу коптерів обирають залежно від власних вподобань, то основним критерієм, у будь-якому разі, залишається призначення тієї чи іншої моделі. Адже існують як найпростіші дрони для розваги, так і професійні апарати для аерозйомки, доставки вантажів тощо. Точної типології наразі не існує, але залежно від технічних можливостей виділяються такі види:
- Розважальні дрони (зокрема іграшки) дають можливість політати, здійснити маневри, отримати перші навички пілотування.
- Аматорські дрони з простою камерою. Такий тип безпілотників вміє робити фото і відеозйомку в досить посередній якості, якої вистачить для аматорських цілей.
- Професійні квадрокоптери з камерою високої роздільної здатності. У цю категорію входить широке коло дронів, оснащених якісною камерою, системою стабілізації, інфрачервоними датчиками та іншими просунутими можливостями для зйомки.
- Спортивні коптери для швидкісних польотів і змагань.
- Дрони спеціального призначення. Це апарати, які використовуються у вузькоспрямованих галузях, наприклад, для розвідки, перевезення вантажів, досліджень, топографії, геодезії, сільського господарства, допомоги в надзвичайних ситуаціях, ударів по супротивнику (дрони-камікадзе), і багато іншого.
Особливості системи керування коптером
Пультом дистанційного керування комплектуються практично всі дрони. Але залежно від ціни пристрою і моделі, види пультів ДУ відрізняються:
- Джойстик без підтримки дисплея (зустрічаються рідко).
- Пульт із кріпленням для смартфона або планшета. Джойстик оснащується спеціальним кріпленням для телефону, на який виводиться зображення з камери.
- Пульт із вбудованим дисплеєм. Більш просунута система, яка використовує власний екран.
- Пульт управління з підтримкою VR. У цьому разі зображення з коптера виводиться на окуляри або шолом віртуальної реальності, що забезпечує найвищий рівень занурення від першої особи (FPV).
Поради як обрати якісний квадрокоптер
Насамперед варто визначитися, для яких конкретно завдань необхідний дрон? Якщо це ваш перший безпілотник і ви хочете освоїти навички керування — починайте з простих, бюджетних моделей. Такі пристрою дають змогу вивчити ази керування, піднімати і садити апарат, виконувати базові маневри. Врахуйте, що в таких недорогих квадрокоптерах буде встановлено дуже просту камеру, яка не дасть змоги знімати якісні відео та фото. Основний упор робиться саме на політ у реальному часі.
Якщо ви професійний фотограф, відеограф або інший фахівець, для якого важлива можливість зйомки з надвисокою роздільною здатністю — обирайте професійний дрон. Звертайте увагу на об’єктив, діафрагму, тип матриці, максимальну роздільну здатність фото та відео, підтримувані формати. Якщо вартість такого безпілотника для вас занадто велика, можна зупинитися на напівпрофесійній моделі з оптимальним співвідношенням ціна-якість. На ринку представлені недорогі коптери, які поступаються професійним за рівнем оснащення, але тим не менш знімають вельми гідні кадри. Такої якості вистачить для ведення відеоблогу, зйомки подій, панорам з подорожей тощо.
У окрему категорію віднесемо військові дрони. В умовах сучасної війни, для бойових завдань використовують найрізноманітніші типи квадрокоптерів. Залежно від завдання, це можуть бути розвідувальні апарати (з гарною камерою, тепловізором), ударні, оснащені приводом для скидання боєприпасів, тощо. Звичайно, існують і суто воєнні моделі, які створювалися для роботи у польових умовах. Тому параметри вибору залежать від конкретних задач, які ставляться перед технікою.
Визначтеся, який розмір мультикоптера буде оптимальним. Якщо ви часто подорожуєте, то підійде компактний, складаний дрон. В інших випадках, можна вибрати повнорозмірну модель, яка займає досить багато місця при перевезенні. Дуже важливо врахувати час і дальність польоту квадрокоптера. Адже є пристрої, які працюють не більше 10-ти хвилин, а є ті, які без підзарядки літають 30-ть і більше хвилин. Бюджетні дрони обмежені відстанню польоту в кілька сотень метрів, а просунуті можуть віддалятися на 6-ть і більше кілометрів. Усе залежить від сфери завдань і можливості зарядки, заміни акумуляторів апарата в процесі роботи.
Сподіваємося, наведені поради були корисними, читайте більше матеріалів на нашому мілітарі-порталі “Хакі”.