Все про балістичний захист
07.06.2024
Опубліковано

Сучасні мілітарі-технології не стоять на місці, наразі виробники військових товарів все більше уваги приділяють особистому захисту життя та здоровʼя бійця. Саме тому, чимало останніх моделей плитоносок та бронежилетів оснащуються додатковим балістичним пакетом. Якщо ви вперше обираєте подібний тип спорядження — ми допоможемо розібратися, що це таке, та як обрати необхідний варіант.

Що таке і навіщо потрібен балістичний пакет?

З чого складається балістичний пакет

Для захисту від кульових та осколкових влучень застосовуються бронеплити, виготовлені з високоякісної сталі, титану, кераміки. Саме такими плитами оснащуються бронежилети, плитоноски (Plate Carrier), бронекостюми. В залежності від завдань, та сфери застосування, всі вони мають різний клас захисту, як правило, від 3 до 6 за ДСТУ. Окремо зауважимо, що ранні моделі жилетів мали вигляд простих чохлів, з кишенями для плит. Проте, така конструкція швидко виявила цілу низку недоліків. Головний з них — це відсутність захисту від кінетичної енергії кулі, яка через бронеплиту передається на тіло. Як результат, навіть без проникаючого ефекту, людина отримувала значні поранення (синці, внутрішня кровотеча, тощо). Тому виробники перейнялися питанням створення додаткового шару мʼякого демпферу, який би гасив енергію удару.

Важливо зазначити, що подібний балістичний захист часто називають «протиуламковим». Адже, окрім нівелювання кінетичної енергії, він може зупиняти снарядні та інші уламки, які «вʼязнуть» у щільному матеріалі, не досягаючи тіла людини. Це особливо актуально для додаткових модулів, наприклад, коміру, камербандів, напашників, шоломів, навіть тактичних рукавичок, наколінників, налокітників, та ін. Згодом, ефективна конфігурація балістичних пакетів була знайдена, широко застосовуючись у виробництві амуніції. Більшість з них класифікуються за 1 або 2 класом захисту згідно ДСТУ. На сьогоднішній день існують декілька основних варіантів балістики, особливості яких ми розглянемо далі.

З яких матеріалів виготовляється мʼякий балістичний захист

Мʼякий балістичний захист

Історія пошуку найкращого матеріалу для балістичного пакету досить цікава. Наприклад, перші зразки взагалі виготовлялися зі звичайних пінних субстанцій, або ж шляхом багатошарового поєднання міцних тканин. Наразі ж існують два основних типи матеріалів для балістичних пакетів: це параараміди та НВМПЕ. Розглянемо кожний з них окремо.

  • Захист з параараміду. Найбільш розповсюджений варіант, враховуючи його низьку вартість та простоту. До таких матеріалів відноситься так званий Kevlar, що складається з пара-арамідних волокон (синтетичних молекул). Проте, незважаючи на доступність, подібний матеріал втрачає свою популярність у звʼязку зі слабкими «демпферними» властивостями, непередбачуваними реакціями на контакт з вологою.
  • Захист з НВМПЕ. Вважається найкращим професійним рішенням на даний момент. Ця абревіатура розшифровується як «надвисокомолекулярний поліетилен», та виробляється ізраїльською компанією FMS або іншими лідерами галузі. Головні переваги матеріалу — це легка вага, відмінні балістичні властивості гасіння кінетичної енергії, повна невразливість до погодних умов, контакту з водою. Саме такими балістичними пакетами з НВМПЕ оснащуються сучасні бронежилети провідних виробників (1 клас витримує постріли з пістолета Стечкіна на відстані 5 метрів).

Висновки

Що таке НВМПЕ

Наявність у сучасному бронежилеті мʼякого балістичного захисту — є обовʼязковою умовою. Адже саме цей пакет захищає найбільш вразливі ділянки тіла воїна від кінетичної енергії кулі. Завдяки балістичному пакету ефект влучання максимально знижується, зберігаючи здоровʼя, або й навіть життя військового. Окрему увагу варто звертати на матеріали, з яких він виготовлений. Найкращим рішенням вважається захист з НВМПЕ. Придбати якісний бронежилет або плитоноску з вбудованим балістичним пакетом, можливо в спеціалізованих іноземних або українських магазинах.

Повернутися наверх